Kupa Tedavi

Kupa Tedavi

Vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizinde sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa Terapisi (Hacamat) Tarihçesi

Kupa terapisi 6 bin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Dünya genelinde farklı milletler tarafından yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kupa terapisi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kupa Terapisi (Hacamat) tarihine baktığımızda, ilk örnekler M.Ö 3000-4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Papirus isimli bu eser, Kupa Terapisinin faydalarını ele almıştır. Çeşitli bölgelerde arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Kupa Terapisi (Hacamat) yapıldığı görülmüştür.

Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ta Kupa Terapisini birçok hastalıkta kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir.  Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”Humoral Patoloji Teorisi” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.

Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdır. Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu. Uzun yıllar Kupa terapisi (Hacamat) bu yönde kullanıldı.

Artık günümüzde daha modern tarz kupalar ve kupa pompalarıyla Kupa terapisi (Hacamat) uygulanmaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;

Kuru Kupa Terapisi: Terapi çeşitlerinden ilki kuru kupa terapisidir. Kan aldırmadan, çizik atılmadan sadece kupalar yardımıyla yapılan bir terapidir. Solunum sistemi problemleri, sindirim sistemi problemleri ve bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelmektedir.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat): Halk dilinde Hacamat olarak bilinen yaş kupa terapisidir. Peygamber Efendimizinde tavsiye ettiği, son zamanlarda günümüzün trend olmuş tedavi yöntemlerinden biridir.  Vücudun akupunktur noktaları belirlendikten sonra, kupalar vakumlanır. Ardından bistüri, neşter veya jilet yardımıyla çizikler atılarak, atıl kan alınır. Faydası oldukça fazladır.

Hareketli Kupa Terapisi: Adından da anlaşılacağı gibi kupaların vücut üzerinde hareket ettirilmesiyle yapılan terapi yöntemidir.

Moksibusyon Kupa Terapisi: Vücuda uygulanacak kupaların içerisine kurutulmuş bitkiler, otlar konulur. Ateşle yakılarak terapi yapılır.