Hacamat

Hacamat

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) yapılmadan önce noktalar belirlenir. Noktalar belirlendikten sonra alkol, sirke gibi antiseptik sıvılar yardımıyla deri temizlenir. Kupalar Hacamat yapılacak noktalara kupa pompası ile vakumlanarak sabitlenir. Ortalama 3-5 dakika bekledikten sonra kupalar çıkarılır. Bistüri veya jilet ile vakumlanan noktalar ortalama 0,5-1,0 mm derinliğinde ve 0,50-0,75 cm arası genişlikte çizikler hızlı bir şekilde atılır. Çiziklerden sonra tekrar kupalar vakumlanarak noktalara konulur. 6-10 dakika arası beklenildikten sonra kupalar çıkarılıp atıl kan vücuttan uzaklaştırılır. Ve kantaron yağıyla temizlik yapılarak bantlanır. Bu şekilde Yaş Kupa (Hacamat) sonlanmış olur.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat yapılırken hasta iyi analiz edilmelidir. Steril bir oda olmalıdır. Sedye kullanılmalı ve sessiz, sakin bir ortam olmalıdır. Hacamat yapılacak hastaya diyafram nefesi öğretilmelidir. Hastanın aciliyeti yoksa Hacamat günlerine uyularak verim üst seviyeye çıkar. Malzemeler tek kullanımlı ve steril olmalıdır. Vakumlamaya dikkat edilmelidir.

Yaş Kupa Terapisinin (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

Hacamat kan ile alakadar olan tüm hastalıklara iyi geldiği bilinir. Hacamat kılcal damarlarda oluşan veya oluşabilecek tıkanıklıkları açar. Vücuttaki kan ve dokularda oluşan toksinlerin ve gazların atılımını kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Sivilce, akne,sedef gibi dermatolojik sorunlara iyi gelir. Unutkanlığa da iyi geldiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Faranjit, nezle, grip sorunlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.

Kafa Hacamatının migrene ve oksipital nevraljiye çok iyi gelir.

Yaş Kupa (Hacamat) Kimlere Yapılmaz?

Hacamat 2-63 yaş arası herkese gönül rahatlığıyla yapılabilir. 63-80 yaş arası hastalarda çok dikkatli yapılmalıdır. 80 yaş üstü hastalara fayda sağlamayacağı için yapılmaz. Hacamat ayrıca kalp pili takan hastalara yapılmaz. Organ nakli yapılmış bir hastaya yapılmamalıdır. Ameliyattan çıkıp 65 gün üzerinden geçmeyen hastaya yapılmaz. Hemofili , anemi ve kanser hastalarına Hacamat yapılmaz. Hamilelere Hacamat yapılırken çok dikkatli olmak gerekir.